2016 Young Talent Music Competition Winners |
For 9-13 Age Category | For 14-18 Age Category |
---|---|
Grand Prix | Grand Prix |
Tarık Kaan Alkan | Yasin Tuna Kurşunlu |
(Instructor Burcu Aktaş Urgun) | (Instructor Derya Karakoçan) |
People's Choice Award | People's Choice Award |
Elvan Ece Satıcı | Selin Sayharman |
(BT Music - Hande Çetik) | (Instructor Hüma İşsever) |
Most Watched Video Award | Most Watched Video Award |
Elvan Ece Satıcı | Selin Sayharman |
Best Musical Interpretation Award | Best Musical Interpretation Award |
Mert Yalnız | Zeynepsu Kesim |
(HMTMH - Prof. Elena Levit) | (Instructor Tayfun İlhan) |
Best Stage Performance Award | Best Stage Performance Award |
İdil Şimşek | Zeynep Kökten |
(Instructor Doç.İnci Yakar Birol) | (Instructor Zeynep Yurdakul) |
Youngest Participant Award | Best National Composer Interpretation Award |
Yasemin Uyanık | Anna Yıldıran (BT Music) |
(BT Music) | and Meiqi Zheng (Instructor Hui Zhong) |
Special Jury Award |
---|
Mert Kılıçkan |
(Instructor Buğra Aksey) |
People's Choice Award |
Doğa Tırpan |
(Mozart Akademi - İlhan Cinpir) |
Most Watched Video Award |
Doğa Tırpan |
Youngest Participant Award |
Aras Kaan Gökçe |
(Instructor Efsane Çolpan Metin |
Winners will be required to appear at the awards ceremony on 3pm at the competition location, Akatlar Kültür Merkezi, to perform a short piece and receive their award.
Participants in the Special Category are not required to perform at the awards ceremony.
9-13 Age Category:
List of Finalists chosen by Public Voting | List of Finalists chosen by Jury Evaluations |
---|---|
Ahmet Kerem Ekmen | Ahmet Kılıç |
Ahmet Kılıç | Aslı Atatuş |
Baran Akyıldız | Azra Görel |
Barış Çalışkan | Cantuğ Cankurt |
Başak Sait | Çağan Fırat Karakuş |
Cansu Gökdelen | Çisem Sakan |
Cantuğ Cankurt | Defne Özmizrahi |
Ceyda Kaya | Demir Çolak |
Ceylin Arat | Deniz İnanır |
Çağan Fırat Karakuş | Deniz Köseler |
Çisem Sakan | Duru Gül |
Demir Çolak | Efe Deniz Taze |
Deniz Köseler | Eren Kahrıman |
Derin Arpacıoğlu | Erkin Aşan |
Efe Deniz Taze | Gizem Yaşa |
Elif Deniz Demirhan | Güneş Böke |
Elvan Ece Satıcı | İdil Şimşek |
Eren Kahrıman | İlbars Efe Korkmaz |
Güneş Böke | Lal Öktener |
Halil Yıldıray Yılmaz | Lara Yalçın |
İdil Şimşek | Mert Hakan Şeker |
İremnur Tokaç | Mert Yalnız |
Lal Öktener | Milen Ivanov |
Renk Su Mesci | Sander Caouki |
Rohat Mustafa Dilberoğlu | Sedef Can |
Sude Yünlüel | Selin Can |
Tarık Kaan Alkan | Selin Konyar |
Zeynep Çalışkan | Tarık Kaan Alkan |
Zeynep Erzan | Zeynep Erzan |
Zeynep Yıldız | Zeynep Yıldırım |
14-18 Age Category:
List of Finalists chosen by Public Voting | List of Finalists chosen by Jury Evaluations |
---|---|
Ada Uçar | Ada Uçar |
Ahmed Asaf Toprakçı | Ali Armağan |
Atahan Çamlıbel | Anna Yıldıran |
Atahan İnan | Atahan Çamlıbel |
Aylin Nazlı Kalkan | Atahan İnan |
Beria Beren Cihan | Aylin Nazlı Kalkan |
Burcu Buse Canter | Beria Beren Cihan |
Cenk Akiz | Cenk Akiz |
Ceyda Özdemir | Deniz Ertuğrul |
Damla Bülkü | Deniz Gün Gökçen |
Deniz Onural | Deniz Lara Güneşen |
Deniz Ertuğrul | Deniz Onural |
Ekin Tekman | İdil Duygu Mangan |
İdil Duygu Mangan | İlayda Ekinci |
İlayda Defne Küçük | İremnur Ergün |
İrem Günal | Karya Sezener |
İremnur Ergün | Mehmet Güven Demirel |
Ladin Ülkü | Meiqi Zheng |
Mehmet Güven Demirel | Mert Akkaynak |
Mert Akkaynak | Mert Kemal Başar |
Mine Doğan | Mustafa Dora Demirkir |
Mustafa Dora Demirkir | Naz Kıyak |
Naz Kıyak | Pamir Özbey |
Selin Sayharman | Selin Sayharman |
Serhan Turgul | Serhan Turgul |
Şiir Ayoğlu | Uygar Eraslan |
Yankı Yanık | Yağız Yur |
Yasin Tuna Kurşunlu | Yasin Tuna Kurşunlu |
Zeynep Dora Altan | Zeynep Kökten |
Zeynepsu Kesim | Zeynep Sude Bekar |
Zeynepsu Kesim |