Meral Güneyman

Piyanist Meral Guneyman, ABD'deki ilk orkestra çalışmasını, Buffalo Filarmoni Orkestrası'nın Genç Sanatçılar Yarışması'nın birincisi olarak maestro Michael Tilson Thomas’ın batonu altında yaptı. Pittsburgh Senfoni Orkestrası ile sahne almak için derhal Tilson Thomas tarafından yeniden görevlendirildi. Carnegie Hall'daki lansmanı, Doğu ve Batı Uluslararası Yarışması'nın galibi oldu. Baltimore Senfoni ile sahne aldığı Maryland Üniversitesi'nde William Kapell Uluslararası Yarışması'nın birinciliği ödülünü kazandı. Diğer ödülleri arasında Juilliard Konçerto Yarışması'nda birincilik ödülü ve Naumburg Uluslararası Yarışması'nda Finalist Ödülü alarak, bir kez daha Carnegie Hall'da Isaac Stern Oditoryumu sahnesine getirildi.

Görünüşleri, Meksika'daki Cervantes ve Monterrey Festivalleri, Uluslararası İstanbul Festivali (hem klasik hem de Caz kategorileri) Washington DC'deki Ulusal Galeri'deki Amerikan Müzik Festivali, Slovenya'daki Ljubliana Uluslararası Festivali ve Antalya Uluslararası Festivali'nde sahne aldı. Solist olarak aynı zamanda Juilliard Senfonisi, İstanbul Devlet Senfonisi, Cumhurbaşkanlığı Senfonisi ve Türkiye'deki Borusan Filarmoni, Avrupa'daki Brüksel Filarmoni ve “I Musici Brucellencis” Avrupa Orkestraları ve Avustralya Melbourne Oyuncuları ile sahne aldı. Resitalist olarak Avrupa'da yaygın olarak sahne aldı. Guneyman, New York'ta Judelson Ödülü ve Laura Conover Pedagoji Ödülü'nün iki kez kazananıdır. Akademik pedagog rolünde New York Üniversitesi, Harvard, Princeton, Purchase, M.I.T ve ABD'de Georgetown ve Rice Üniversiteleri ile İstanbul'da Boğaziçi Üniversitesi'nde atölye çalışmaları ve yüksek lisans dersleri vermiştir. Guneyman, AKOB Dergisi'nin New York muhabiri olup, ayrıca makaleleri ve incelemeleri Neofilarmoni ve Boğaziçi Üniversitesi dergilerinde yayınlanmıştır.

Nadir olan, klasik ve caz türlerinin arasında anında ve inandırıcı hareket etme kabiliyetine, ayrıca Çağdaş müziğin ilerlemesine kendini adamıştır. Ödüllü Amerikalı besteci Justin Dello Joio'nun eserlerinin Büyük Prömiyer performansları ona verildi; yani, Washington’daki Ulusal Galeri’deki Piyano Sonatı, Brooklyn’deki Bargemusic'te Here and Now Festivali'nde çellist Jay Campbell ile 'Due per Due', Lincoln Center’da Juilliard Dans Topluluğu ve Juilliard Oda Orkestrası ile Fantasy for Winds and Piano. Türe bakılmaksızın kayıtları evrensel olarak kabul gördü. Frank Bridge ve Anton Webern eserlerinin ilk kaydı, yılın en iyi beş albümü arasında gösterildi ve David Dubal tarafından The Art of the Piano'da seçildi. Caz efsanesi Dick Hyman ile birlikte “Playful Virtuosity” adlı albümü Grammy yarışmacısı ve yine Dick Hyman ile birlikte “Danzas Tropicales”, üst üste 8 hafta boyunca iTunes’un “Yeni ve Dikkate Değer Seçimi” olarak seçildi. Hevesli bir transcriber ve multimedya bestecisi, Isobel Hyland tarafından üretilen bağımsız “Faire le Pas” filmi için yaptığı müzik, New York Film Akademisi tarafından 2018 Mayıs'ta Los Angeles'taki Universal Stüdyolarında gösterildi.

Meral, sanatçı ve eğitimci olarak, birçok hayır kurumu organizasyonuna fon sağlamak için çalıştı: Save the Children, the Muscular Dystrophy Association, UNA-NY, USA-HERO, combating HIV, Aids pandemics and Americans for Cures. Meral Guneyman Steinway Sanatçısı ve Birleşmiş Milletler Dünya Konseyi Kültür Danışmanı'dır.


Richard Lambert

Richard Lambert'ın kariyeri, besteci, denetçi, organist ve şef olarak birleşmektedir. Son çalışmaları arasında ikinci bir yaylı kuartet, bir bassoon sonat (Kıbrıs'ta prömiyeri), bir euphonium sonat (Florida'da prömiyeri), 'Gloria, laus et honor' - bir organ tokkata (Los Angeles'da prömiyer) ve bir opera, The Yellow Dress (2012'de Londra'daki Tête-à-Tête opera festivalinde üretildi) vardır.

Daha önceki besteleri, yirminci yüzyıl ana akım stillerinden, caz ve popüler müzik izlerinden etkilenmişti. Daha yeni olan müziği, yakından çalışılmış yapılarla birlikte serbestçe bir atonal deyim veya sert on iki nota tekniği kullanıyor. Uzun yıllar besteciler Elizabeth Poston ve Malcolm Williamson ile; Surrey Üniversitesi'nden Sebastian Forbes ve daha yakın zamanda West London Üniversitesi'nden Francis Pott ile çalıştı.

Kompozisyonları İngiltere, Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika ve Güneydoğu Asya'da yapıldı.

Richard’ın öğretmenlik kariyeri dört okulda 34 yıl (32'si Müzik Direktörü olarak) sürdü. Londra’nın Northwood kentindeki St Helen’s okulunda doruğa ulaştı.

Bir organizatör olarak, bölgesindeki kiliselerde düzenli olarak ve Barselona, Singapur, Nairobi ve Jakarta dahil olmak üzere birçok katedralde sahne aldı.

1989'dan beri İngiltere, Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Afrika ve Güney Afrika'daki birçok merkeze seyahat eden Londra Müzik Koleji'nde Kıdemli Araştırmacı, Eğitimci ve Moderatördür. Uzun süren müzik yapma tecrübesine dayanarak ve gençlerle çalışarak bu çalışmanın tadını çıkarmaya devam ediyor.

Bir şef olarak birçok büyük ölçekli koro çalışması, orkestra çalışması, opera ve müzikal gösterileri verdi. Chanticleer ve Hitchin Orpheus Choir de dahil olmak üzere üç oda korosu yönetti. Piyano, org, harpsikord, trompet, trombon ve gitar ile olan performans deneyimi de inceleme çalışmalarını anlatıyor.

Richard, Longman (Pearson Education) tarafından yayınlanan, çok başarılı bir GCSE müzik rehberi yazdı ve hem PRS (Müzik İçin Performans Hakları Topluluğu) hem de ALCS (Yazarların Lisanslama ve Koleksiyonculuk Derneği) üyesidir. 2011 yılında Kraliyet Sanat Derneği Üyesi seçildi ve 2015 yılında Londra Müzik Fakültesi Üyeliği'ne layık görüldü.

Sarp Özdemir

Henüz altı yaşında iken müzikle tanışma fırsatını buldum. Onca enstrüman arasından piyanoyu seçmem, üzerinde yıllarca uğraşmam, hayatım için büyük bir yatırım oldu. O zamandan beri müzik, yanlızca bir hobi değil, bir yaşam biçimi olmuştur benim için.

On bir yaşlarında iken, o zamana kadar öğrendiğim müzikal teknikleri kullanarak ilk beste girişimlerimde bulunmaya başladım. Başta basit ve kendini tekrar eden bu denemeler, zaman ilerledikçe şekil bulmaya ve çalmayı seçtiğim parçalarda da ufak varyasyonlar halinde kendini göstermeye başladı. 15 yaşıma geldiğimde dünyanın en iyi müzik okulu olarak kabul edilen Juilliard müzik okulunun yaz kampına gitme fırsatı buldum. Oradaki atmosfer ve bana sunulan fırsatlar sayesinde kendimi daha da geliştirdim. 15 yaşında London College of Music’in piyano eğitiminin son seviyesini bitirdim. Bu noktada artık müzik zevklerim iyice oturmaya başladı ve müziğin hayatımda önemli bir yeri olacağı kesinleşti. Aynı yıl Robert Kolej orkestrasına piyanist olarak girdim ve çok farklı bir müzik tekniğini öğrenmeye başladım. Farklı müzik türlerini, tekniklerini öğrendim. 16 yaşında, Türkiye’nin en ünlü bestecilerinden olan Timur Selçuk ile birlikte beste yapma fırsatı buldum ve o zamandan beri birlikte çalışmaktayız. Son olarak, dünyanın dört bir yanındaki orkestralar ile birlikte konserler vermiş Türkiye’nin kıymetli bir piyanisti ile bir yıldır recital piyanistliği dersleri yapma şansım oldu. Piyano çalmanın sadece seslerle ilgili değil, beden ve ruh ile de ilgili olduğunu öğrendim.

Tüm bunlar, müziği hayatımda merkezi bir yere koydu. Beni her açıdan olabileceğimden çok daha iyi bir yere getirdi müzik. Etrafımda da bu şekilde hissettiğinden emin olduğum pek çok genç yetenek olması beni gerçekten mutlu ediyor. Şu anda geldiğim noktada, müziksiz bir hayat düşünmek gerçekten de zor.

Figen Sokak No:5 34330 Levent / İstanbul Tel:+90 212 270 8314
Her hakkı saklıdır. All rights reserved.